کد خبر: 8525

تاریخ انتشار: آذر ۲۲, ۱۳۹۴

محسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند

ایرنا- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه آمریکایی ها هرگز فکر نمی کردند با راه اندازی مبارزه علیه سوریه گرفتار چنین باتلاقی شوند ، گفت : در حال حاضر آنها به دنبال نجات گروه های تکفیری وتشدید تنش درمنطقه خاورمیانه بوده و قصد حل تنش کنونی را به هیچ عنوان ندارند.

به گزارش ایرنا، «محسن رضایی» شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به بررسی آخرین تحولات منطقه ومسائل داخلی پرداخت.
وی درباره مسائل هسته ای از جمله پرونده پی ام دی (PMD) گفت : باید عنوان این گزارش را گزارش اتهامات نامید، این گزارش، گزارشی موذیانه بود ونشان می دهد آنها قصدهای خطرناکی داشتند اما سرانجام از این مسئله عبور کردیم.
رضایی درخصوص بخشی ازگزارش که ادعا می کند ایران تا قبل ازسال ۲۰۰۳ تحقیقات برای ساخت سلاح هسته ای داشته است، گفت : اگر ما سراغ این سلاح می رفتیم عجیب نبود، چرا که «صدام حسین» درهمسایگی ما سلاح شیمیایی ومیکروبی ساخته بود و درپی ساخت سلاح اتمی بود اما ما سراغ ساخت این سلاح ها نرفتیم، ما دنبال سلاح های تاکتیکی هسته ای که در جنگ روبرو استفاده می شود وتخریب محدود را درپی دارد نیز نبودیم واین اتهامات کاملاً دروغ است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه درباره هدف این پرونده سازی اظهارکرد: این بخشی ازسناریویی است که می خواستند متکی برآن به سمت جنگ با ایران بروند اما چون اصل سناریو شکست خورده، این بخش نیز دیگر کارایی ندارد.
رضایی با تاکید براینکه کل سناریو طرف مقابل شکست خورده است، تصریح کرد: نباید مسیر حقوقی را رها کنیم، دولت ایران باید اعتراض کند وبه طور رسمی یادداشت دهد ویادداشت خود را در مجامع بین المللی ثبت کند.
وی با بیان این که برخی مواقع مسیر دیپلماتیک را دنبال نکردیم و این مسئله به ضررمان تمام شده است، افزود: نباید گزارش آمانو را قبول کنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین درباره زمان بسته شدن پرونده اتمی ایران نیز گفت: باید شورای حکام بگوید ایران در پی برنامه هسته ای نبوده و پرونده اتمی ایران بسته شده است، لذا باید دوستان بر روی متن کار کنند و به شورای حکام بگویند که ایران با هر متنی موافقت نخواهد کرد.
وی در ادامه درباره تعریف خود ازبحث نفوذ نیز خاطرنشان کرد: از نفوذ تاریخ تلخی را در ذهن داریم به طوری که دوران سیاهی در طول ۲۰۰ سال گذشته بر ایران گذشته است.
اوهمچنین با بیان اینکه نفوذ یعنی «رضاشاه» و «محمدرضا شاه»، یعنی ترکمنچای و قراردهای ننگین دیگر، ادامه داد: نفوذ یعنی سیاهی های ۲۰۰ سال گذشته تاریخ ایران.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه ورود به تجارت جهانی را حق ملت ایران دانست و دراین خصوص گفت: نفوذ یعنی مراقبت از درهای بازی که به روی ملت ایران باز شده تا از فرصت بین المللی استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه ازطریق کالا، خدمات وانتقال سرمایه امکان نفوذ بیشتر می شود تصریح کرد: با تجارت نفوذ بیشتر خواهد شد.
رضایی درادامه با تاکید براینکه مسیر سیاست خارجی ایران بعد ازدویست سال در حال پیدا کردن مسیر خود است، تصریح کرد: من اسم آن را گذاشته ام، سیلی وخنده. ما سه تجربه خوب داریم، درماجرای لانه جاسوسی که به آمریکایی ها سیلی زدیم وبعد از طریق مجلس گروگان ها را آزاد کردیم. درجنگ تحمیلی هم به متجاوز سیلی زدیم، همه اسرا را آزاد کردیم ودر ماجرای هسته ای نیز ما مقاومت کردیم وبعد از پیشرفت، نرمش قهرمانانه کردیم وحق خود را گرفتیم.

 

محسن رضایی.2 محسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند محسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند

وی افزود: درمقابل خنده ای که قاجار وپهلوی کرد وسیلی هایی که خوردیم، ما را دویست سال عقب انداخت. اگر کشورهای غربی همچون بحث۱+۵ شکست خوردند و پی بردند که گزینه جنگ وتحریم اثر ندارد ولبخند زدند، ما هم لبخند می زنیم و ازحقوق مان با لبخند دفاع می کنیم.
او تاکید کرد: باید با اقتدار، منطق وعقلانیت به جلو پیش رویم وازفرصت های تاریخی به خوبی بهره لازم را ببریم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه درباره انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان تصریح کرد: این انتخابات به لحاظ داخلی وخارجی بسیار حائز اهمیت است و من به عنوان سرباز این نظام درخواست می کنم جناح ها صحنه انتخابات را ترک نکنند و فضای قانونی کشور را به هم نریزند تا یک انتخابات پرشور داشته باشیم.
وی درخصوص قانون مطبوعات که در مجمع تشخیص مصلحت بررسی شد، نیز گفت: ما در بررسی ها پی بردیم که بسیاری از مسائل شفاف نیست و از آن جمله منابع مالی کاندیداها است که مشخص نیست ازکجا تامین می شود؟ همچنین اینکه کاندیداها باید به شعارهایشان پایبند باشند را نیز مورد تاکید قرار دادیم، همچین مباحث نظیر عدالت در استان ها را نیز مورد توجه قرار دادیم که انشاالله پس از تصویب رهبر معظم انقلاب، اجرایی می شود البته این قانون به انتخابات پیش رو نمی رسد.
رضایی همچنین درباره اینکه چرا بررسی مصوبات تا به اینقدر درمجمع تشخیص مصلحت طول می کشد وزمان می برد، افزود: ازآنجا که باید نظرات کارشناسان در هر زمینه گرفته شود، این خود زمان بر است، به عنوان مثال درقانون بررسی دارایی مسئولان، ما همه نظام های دنیا وحتی قوانین ایالت های آمریکا را گرفته و مورد بررسی قرار دادیم تا قانونی جامع مطرح باشد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درادامه هرگونه اعمال فشار صاحبان قدرت و ثروت برای عدم بررسی و تصویب این قوانین را به طور کلی رد کرد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ما سیاست سیلی و لبخند را بعد از انقلاب پیگیری کردیم، اظهارداشت: برجام محصول دور کردن جنگ از کشور است به طوری که اگر جنگ را دور نمی کردیم کسی ما را تحویل نمی گرفت.
رضایی ادامه داد: آمریکا قبل از اینکه به پای میز مذاکره بیاید چند بار قصد حمله نظامی داشت لذا آن ها احساس کردند که اگر حمله کنند ایران سیلی محکمی را به آن ها می زند.
وی با اشاره به این که دور کردن کشور از جنگ باعث شد برجام شکل بگیرد، افزود: آن ها دیدند که دست ایران پر است و در نهایت بر سر میز مذاکره نشستند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین با تاکید بر اینکه نباید واقعیات را وارونه جلوه داد گفت: اگر از آرمان گرایی و واقع گرایی دست بکشیم به قبل از انقلاب و دوران سیاه پهلوی برمی گردیم لذا باید هم آرمان گرایی و هم واقع گرایی را حفظ کنیم.
رضایی تاکید کرد: نباید اجازه داد تا با تهدید و رعب و وحشت سنگرهایمان فتح شود.
وی همچنین درخصوص نقش و اهمیت ایران در مقابله با تروریست نیز گفت: آمریکایی ها می خواهند دروازه ای برای ورود به سیستم امنیتی و دفاعی ما پیدا کنند به طوری که ما به آمریکا اعتماد نداریم و نخواهیم کرد و هرگز چنین اجازه ای به آن ها نمی دهیم که به سیستم دفاعی امنیتی مان ورود پیدا کنند.
رضایی ادامه داد: معتقدیم که کشورهای منطقه باید همکاری دسته جمعی امنیتی داشته باشند و لذا کشورهای اسلامی با داعش و تکفیری ها بجنگند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه درخصوص رویکرد ایران در تحولات منطقه نیز افزود: اقداماتی که ما درحال حاضر می کنیم این است که در مقابله با تروریسم ملت های منطقه را توانمند کنیم و از طرف دیگر نیز خونسردی خود را نسبت به تحولات منطقه حفظ کنیم.
رضایی ادامه داد: داعشی ها در ۵ الی ۶ ماه گذشته تا ۳۰ کیلومتری مرزهای ما در سمت قصرشیرین آمدند اما ما خونسردی و کنترل خود را از دست ندادیم و چون خود نیروهای عراقی خطر آن ها را دفع کردند ما نیز دیگر به موضوع ورود نکردیم.
وی با بیان اینکه ما اقدامات شتاب زده در تحولات منطقه ای را قبول نداریم، تاکید کرد: ایران باید نسبت به تحولات منطقه از تمام ظرفیت های خود مانند ظرفیت دیپلماسی استفاده کند چرا که اکنون بهترین زمان است که ما بین ترکیه و روسیه توافق به عمل آوریم و ایران در حال حاضر می تواند با دیپلماسی فعال خود ترکیه و روسیه را به هم نزدیک و چالش میان آن ها را کاهش دهد.
رضایی در ادامه درباره تنش به وجود آمده میان ترکیه و روسیه اظهار داشت: قطعاً یک حرکت غیرمنطقی صورت گرفته است چرا که در آسمان کشورها بعضا خطا صورت می گیرد که در صورت ایجاد خطا اخطار هوایی انجام می شود که در این رابطه در چند سال گذشته بارها شاهد بودیم که هواپیماهای یونان به آسمان ترکیه ورود کرده و ترکیه به آنها اخطار داده است و این اتفاق در رابطه با هواپیماهای ترکیه بر فراز آسمان یونان نیز اتفاق افتاده و هر دو کشور به اخطار هوایی اکتفا کردند و شلیکی صورت نگرفته اما اتفاقی که در رابطه با هواپیمای روسیه افتاده یک معمای جدی است چرا که دولت ترکیه به جای اخطار شلیک کرده است.
وی همچنین درخصوص ماجرای ترکیه در عراق نیز گفت: ترکیه در ۳۰ سال گذشته بارها وارد عراق شده اما این ورود صرفاً برای سرکوب مخالفان خود بوده و آنها هیچ گاه در خاک عراق مستقر نشدند ولی این بار ترکیه قصد دارد در عراق مستقر شود و در حال حاضر سربازان ترکیه در کنار داعشی ها قرار گرفته اند که در این رابطه برخی تحلیلگران معتقدند ترکیه برای حمایت از داعش به عراق رفته است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: البته برخی تحلیلگران دیگر نیز می گویند این کار توسط «بارزانی» صورت گرفته تا یک کشور مستقل در شمال عراق ایجاد کند و برخی نیز معتقدند از آن جایی که آمریکا به دنبال تجزیه عراق است به ترکیه گفته است که این کار را انجام دهد ولی به هر حال هر تصمیمی که مبنا قرار گیرد تحلیل منفی است.
رضایی در ادامه با بیان اینکه ترکیه بعد از ۷۰ الی ۸۰ سال که نتوانسته وارد اتحادیه اروپا شود از غرب روی گردان شده و به سمت شرق گردش کرده، گفت: چرخش ترکیه تجاوزگرایانه و غیردوستانه است و ترکیه به دنبال دستیابی به یک هویت غیر مسالمت جویانه می گردد.
وی همچنین درخصوص تحرکات عربستان در یمن و سیاست های یک بام و دو هوای این کشور نیز اظهار داشت: در رابطه با عربستان دو تحلیل وجود دارد یک تحلیل این است که برخی ها معتقدند عربستان از ناچاری به یمن حمله کرده چرا که معتقدند ایران درعراق، سوریه، فلسطین، بحرین و یمن حضور دارد و عربستان محاصره شده است و تحلیل دوم این است که عربستان از روز اول انقلاب با ما وارد درگیری شده که نمود آن را می توانیم با حمایت از صدام در ۸ سال دفاع مقدس مشاهده کنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بنده به هیچ وجه تحلیل نوع اول را قبول ندارم ضمن اینکه اقدام عربستان هیچ منطقی جز ماجراجویی تحت حمایت آمریکا ندارد.
رضایی در پایان درباره فضای پسابرجام و اینکه با برداشته شدن تحریم ها ما می توانیم اقتصاد پویایی داشته باشیم یا خیر تصریح کرد: در اینکه برجام یک فرصت اقتصادی برای ما است شکی نیست اما اگر ما جز نفت چیزی نداشته باشیم که صادر کنیم آن زمان باز شدن درها چه خاصیتی خواهد داشت؟ لذا ما باید تجارت خود را از تجارت نفت محور به سمت تجارت کالا محور، خدمات محور و صنایع محور سوق دهیم.

 

منبع : ایرنا

Likesمحسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند محسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند up(0)Dislikesمحسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند محسن رضایی:آمریکابه دنبال نجات گروه های تکفیری/ آنها قابل اعتماد نیستند down(0)
ارسال دیدگاه

لطفا فیلد زیر را تکمیل کنید. * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.